Program Erasmus+ wszedł w życie 1 stycznia 2014 r. i zastąpił dotychczasowe programy: „Uczenie się przez całe życie" (oraz jego programy sektorowe – Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig), akcję Jean Monnet, program „Młodzież w działaniu" oraz pięć innych programów (m.in. Erasmus Mundus i Tempus).
Po raz pierwszy w historii programów edukacyjnych Unii Europejskiej, wspierane są również inicjatywy związane ze sportem. Realizacja programu zaplanowana jest na siedem lat, do końca września 2021 roku.
Założenia
Priorytety
Największy nacisk w nowym programie nałożony jest na edukację formalną i poza formalną służącą rozwijaniu umiejętności uczniów, nauczycieli i pracowników oraz poprawy ich sytuacji na rynku pracy.
W praktyce program Erasmus+ umożliwia zagraniczną mobilność – wyjazdy w celach edukacyjnych (np. podjęcia studiów, odbycia praktyki, szkoleń) uczniów, studentów, kadry edukacyjnej i pracowników młodzieżowych oraz wspiera budowę partnerstw pomiędzy uniwersytetami, szkołami wyższymi i średnimi, przedsiębiorstwami i organizacjami non-profit na rzecz wzmacniania innowacyjności i budowania wiedzy.
W programie podkreśla się szczególnie znaczenie współpracy międzysektorowej i wzmacnianie współpracy pomiędzy sektorami edukacji a środowiskiem pracy.
Działania w obrębie sportu mają przede wszystkim wspierać inicjatywy mające na celu zwalczanie przemocy, dyskryminacji i dopingu.
Budżet
Podstawowe dane
Struktura programu Erasmus+ obejmuje trzy główne typy działań:
- Akcja 1: mobilność edukacyjna (wyjazdy w celach edukacyjnych),
- Akcja 2: współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk,
- Akcja 3: wsparcie reform w obszarze edukacji,
oraz 2 rodzaje działań „specjalnych" zarządzanych centralnie: Jean Monnet i Sport.
Akcje 1 i 2 są akcjami zdecentralizowanymi i są prowadzone przez Narodowe Agencje, natomiast działania w ramach akcji 3 są działaniami zcentralizowanymi i będą zarządzane przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) w Brukseli.
Uczestnicy programu
- Kraje uczestniczące w programie - Programme Countries tj: państwa członkowskich UE, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Turcja i Macedonia Północna
- Kraje partnerskie - Partner Countries tj. kraje sąsiadujące z UE (podzielone na 4 regiony): Partnerstwo Wschodnie, Basen Morza Śródziemnego, Bałkany Zachodnie, Rosja i pozostałe kraje – udział uzależniony od akcji i obszaru (sektora)
Agencja Wykonawcza
Władza Krajowa
Nadzór nad programem Erasmus+ w Polsce sprawują wspólnie:
- Ministerstwo Edukacji Narodowej,
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
- Ministerstwo Sportu i Turystyki.